Star Wars Game Centrum

 
Attack Squadrons Battlefront Star Wars 1313 Star Wars Kinect The Old Republic The Force Unleashed 2 LEGO Star Wars The Force Unleashed KotOR 2 Clone Wars Adventures Clone Wars Empire at War KotOR Battlefront 2 Battlefront Star Wars Galaxies Republic Commando Jedi Knight: Jedi Academy

GamesCom 2010 - Report

aneb se Star Wars Game Centrem na Bioshock Infinity…

Letošní GamesCom byl pro mě velice zvláštní. Zatímco loni a předloni (tehdy ještě do Lipska na Games Convention) jsem na tuto akci vyrazil za magazíny (Eurogamer, Hratelně), letos mi to úplně nevyšlo a řekl jsem si, že to vynechám. Nicméně v hlavě už nějaký ten červíček byl a lhal bych, kdybych řekl, že jsem o tom Kolíně pořád nepřemýšlel. Se svými kolegy z branže - Alžbětou Trojanovou (ABC) a Jiřím ©krampalem (Hratelně) - jsme se nakonec dohodli, že tam společně vyrazíme na vlastní pěst, ať to stojí, co to stojí. Nakonec jsem se do Kolína vydal za Star Wars Game Centrum, ať o nás dám taky trochu vědět světu a zároveň si projdu celou výstavu ve free stylu bez jakéhokoliv časového presu.


Původní plán letět s nízko nákladovými germanwings za 3000,- se zdál jako parádní nápad. Můj pas byl ale už pár let neplatný a na občanku se mi letadlem cestovat nechtělo. Nikdo nikdy neví. Tak si to na konci července razím na magistrát, abych zjistil, že jsem debil a že moje občanka už půl roku neplatí. Tudíž mi ji sebrali a musel jsem si vyřídit novou. Pas samozřejmě taky. Rázem jsem byl bez dokladů s tím, že za tři týdny mám jet do Německa. Nic jsme si nemohli (teda alespoň já) zarezervovat předem, neboť jsem nevěděl, zda se mi vše stihne vyřídit včas. Mezitím nám letenky zdražili na 4500,-, takže jsme museli sáhnout po autobusu Student Agency za poloviční cenu. Už jsem myslel, že jsem se vlastní hloupostí připravil o možnost cestovat do Kolína, ale naštěstí se vše stihlo vyřídit včas. Síla byla se mnou.

Cesta tam se nesla v pohodovém duchu. Z Brna do Prahy mi uteklo jako voda, autobus navíc neměl žádné zpoždění, tudíž došlo na bezproblémový přestup na Florenci, kde se už ke mně přidali Alžběta s Jirkou. Do Kolína už to sice trvalo krapet déle (10 hodin), ale jelikož se jednalo o noční spoj, dalo se to v klidu přežít.


Zhruba okolo jedenácté hodiny dopolední jsme dorazili na místo dění - do německého Kolína nad Rýnem, kde vládlo velmi chladné, depresivní a deštivé počasí. Po počáteční dezorientaci jsme úspěšně našli náš malý penzion, který se nacházel zhruba dvě zastávky od příjezdového místa. Jelikož GamesCom začínal až ve středu, rozhodli jsme se, že zajdeme na plánované konference firem Microsoft, EA a Sony. Ani na jednu se prý původně nedalo dostat bez jakéhokoliv zabookování předem, nicméně řekl jsem si, že za pokus nic nedám a případně počkám na kolegy venku. Jenže jak se nakonec ukázalo, vše bylo o domluvě a na Microsoft jsem se v pohodě protlačil a vyzkoušel jsem si tak například Halo: Reach či dovádění na Kinectu.

Ovšem tomu všemu předcházel docela pěkný cirkus. Když jsme se rozhodli, že teda nakonec na ten Microsoft vyrazíme, tak jsem si to hrdě začal kráčet na kolínské výstaviště, kde jsem myslel, že se tyto akce budou konat. Ovšem v půlce cesty náhle osvítilo Jirku, který se nás začal ptát, proč vlastně na to výstaviště jdeme, když se tam ty konference vůbec nekonají a jsou na úplně jiném místě. Čili jsme si půlhodiny ztratili tím, že jsme šli jinde. O následném hledání cílového místa na mapě ani nemluvím. Jirka to nevydržel a vzal si taxíka, my s Alžbětou jsme dali přednost MHD. Tímto jsme se naprosto upsali ïáblu.


Osobně jsem si myslel, že můj orientační smysl byl vždycky ve formě, ale ta divočina, co nastala při výstupu z MHD…po asi 20ti-minutovém bloudění jsme dorazili do komplexu, který se nacházel kdesi ve špinavé a snad průmyslové zóně. V životě by mě nenapadlo, že se to bude konat zrovna tam. Předváděčka byla ale příjemná, takže jsme se sem zase neplahočili zbytečně (hlavně já, když jsem tam šel prakticky zkusit štěstí). Po zhruba hodině jsme se rozhodli, že navštívíme i EA a Sony konference. Když jsme zjistili, že EA to má na druhé straně města, okamžitě jsme začali shánět taxi. K našemu překvapení se vše odehrávalo na snad ještě odlehlejším místě v průmyslové hale. Z EA jsme viděli asi 15 minut, na Sony jsme ani nešli. Čekat tu velkou frontu, aniž bychom byli zapsaní na prezentaci, se nám rozhodně nechtělo. Pomocí MHD jsme se vrátili zpátky do naši části města, kde jsme si prohlédli obrovskou katedrálu sv. Petra a Marie a následně jsme zapadli zpátky do hotelu, abychom načerpali síly na první a pouze novinářský den GamesComu.

Středeční den se nesl v pohodovém duchu. Po výstavišti se potulovali pouze lidé z různých médií, čili se v halách dalo aspoň hýbat a nebylo třeba stát větší fronty. Já jsem se samozřejmě zaměřil především na Star Wars tituly – The Force Unleashed II, The Old Republic a LEGO Star Wars III: The Clone Wars. Vzhledem k tomu, že jsme se do EA dostali ještě ve středu, tak jsem měl prakticky vše splněno během pár hodin. Zbytek dne a také následující den jsem si tak mohl naprosto v klidu vychutnat.


Ve středu večer nás ještě čekala mezinárodní a poměrně skromná EA párty, kde se sešli nejrůznější lidé z herní branže. Kromě manažerů z EA (Farid Dilmaghani, Juraj Chrappa, Slavomír Benko či Dušan Benza) se zde potulovalo několik dalších novinářů, letmo zmiňme Mikoláše Tučka (Score) či Martina Bacha (ex-Level, nyní viceprezident Asociace herního průmyslu). Později přišli i kluci z Eurogameru a další. Naše CZ/SK legie navíc ukázala, kdo je pánem alkoholu a zůstali jsme tam snad nejdéle. Já s Alžbětou jsme si teda kolem čtvrté hodiny řekli dost a vydali jsme se na hotel. Pár lidí ale ještě zůstalo a popíjelo dál. Ranní nechuť vstávat se poté projevila v plné síle a pobývání na výstavišti bylo pak ještě „zábavnější“. Akce to ale byla povedená a návštěvy jsme rozhodně nelitovali.

Náš poslední den v Kolíně jsme se rozhodli strávit tím, že zkusíme projít různé distributory s tím, zda neexistuje nějaká šance omrknout jejich hry. Pokud nemáte domluvenou schůzku předem, tak to není zrovna to pravé ořechové. Navíc když zrovna já tam pobíhám s visačkou „Star Wars Game Centrum“, tak tím tuplem se dá očekávat odmítnutí na každém rohu. Ovšem bál jsem se zbytečně. Poměrně všude byli PR manažeři vstřícní a skoro se ani neptali, odkud jsme. Na vlastní oči jsem tak viděl tituly Bioshock Infinity, Rage From Dust, Heroes VI, Hunted, Brink, Killzone 3, Dragon Age 2, BulletStorm, Dead Space 2, Lara Croft and the Guardian of Light a další…

Kolem 17:00 jsme si už ale museli sbalit svých pět švestek a vyrazit na autobus směr Česká republika, přičemž jsme si po cestě chtěli dát něco k snědku. Burger King přišel rozhodně vhod a naše vyschlé žaludky byly alespoň na chvíli zaplněny. O pár momentů později usedáme do známých žlutých autobusů jedné naší cestovní společnosti a připravujeme se dlouhou noční cestu. Klikaři Jirka s Alžbětou vystoupili v pět hodin ráno v Praze. Ovšem já, "největší cestovatel", přijíždím kolem poledne do Ostravy, kde držím oči otevřené až do večera.

Zkrátka a dobře, letošní GamesCom mě mile překvapil a dostal jsem o mnoho více, než jsem původně čekal. Cesty a peněz nelituji, byl to parádní "výlet", užil jsem si to a Alžběta s Jirkou taktéž. Příští rok tam plánuju opět vyrazit a pevně věřím, že se ke mně přidá minimálně někdo z naší redakce. V následujících hodinách / dnech můžete čekat hands-on dojmy, fotky a jeden takový bonusový článeček. Čtěte proto nadále náš web, protože máme stále co nabídnout.

Komentáře
Jméno:
Text:

Ochrana proti spamu. Napiąte číslici pět:
 

Zatím ľádné komentáře. Buďte první.